WYGRANA POMIMO KORONAWIRUSA 06/02/2021

W meczu XXIV kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel pokonał Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (32:30, 27:25, 25:13).

Z powodu wykrytych dwóch przypadków zakażeń koronawirusem nasz zespół przystąpił do wczorajszego spotkania osłabiony brakiem przebywających na kwarantannie: Tomasza Fornala, Rafała Szymury, Eemiego Tervaporttiego, Michała Szalachy, Szymona Bińka, trenera Andrei Gardiniego, asystentów: Leszka Dejewskiego i Bogdana Szczebaka oraz fizjoterapeuty Kornela Osmana.
Na ławce trenerskiej zasiadł w piątek trener-koordynator Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla Dariusz Luks, a do pierwszego zespołu dołączyli na to spotkanie juniorzy z rocznika 2002: Filip Jarosiński (przyjmujący) i Konrad Kundera (rozgrywający) oraz kadet Maksymilian Granieczny (2005).

Od pierwszych akcji nasi rywale obrali sobie za cel debiutującego w wyjściowym składzie Michała Gierżota. Gdy  Yacine Louati popsuł zagrywkę, a następnie Marcin Waliński skutecznie zwieńczył kontrę, goście objęli dwupunktowe prowadzenie (4:6). As serwisowy Louatiego wyrównał stan seta po 7. Niebawem rywale znów mieli dwa punkty więcej. Skuteczny blok Lukasa Kampy i Łukasza Wiśniewskiego sprawił, że za chwilę ponownie był remis (11:11). W dalszym ciągu jednak goście byli o jeden krok (punkt) z przodu (13:14). Obie drużyny podejmowały ryzyko w polu serwisowym, ale było ono nieopłacalne, bo piłka najczęściej grzęzła w siatce (17:17). Atak Marcina Walińskiego w taśmę wreszcie odwrócił wynik na stronę miejscowych (19:18). Kiedy Mohamed Al Hachdadi udanie zakończył akcje ofensywną na lewym skrzydle, trener Andrzej Kowal po raz pierwszy wziął czas dla swojej ekipy (21:20). Niebawem szkoleniowiec zespołu z Suwałk po raz drugi sięgnął po przerwę na żądanie, gdyż po asie serwisowym Jurija Gładyra wynik brzmiał 23:21. Rywale zniwelowali jednak stratę. Przerwa na żądanie trenera Dariusza Luksa nie wybiła z rytmu Bartłomieja Bołądzia, który posłał na stronę gospodarzy asa serwisowego na wagę piłek setowych (23:24).Atakujący Ślepska pomylił się i potem to jastrzębianie mieli szanse na skończenie tej partii. Wykorzystali dopiero siódmą z nadarzających się okazji i po ataku świetnie spisującego Gierżota wygrali premierową odsłonę do 30.

Druga cześć meczu rozpoczęła się wymiany ciosów. Ozdobą początkowego fragmentu tej partii były dwa potężne bloki naszej drużyny - najpierw duetu Kampa-Wiśniewski na Walińskim, a następnie Gierżota na Bołądziu. Przy mocnych serwisach Al Hachdadiego ekipa z Jastrzębia-Zdroju zyskała dwupunktowy zapas (10:8). Rywale jednak nie zamierzali łatwo oddać pola i wkrótce wyrównali stan seta po 12. I znów na parkiecie toczyła się regularna bitwa (16:16). Przy nieprzyjemnym serwisie Tomasa Rousseaux goście wypracowali sobie dwupunktową przewagę (17:19). Po czasie wziętym przez trenera Luksa najpierw gospodarze zrobili przejście, a następnie Waliński wyraźnie przestrzelił w ataku (19:19). W naszym zespole wcześniej doszło też do zmiany na pozycji atakującego - Al Hachdadiego zastąpił Jakub Bucki. Podobnie jak w pierwszej partii przyjezdni znów jako pierwsi zyskali setbole (24:23). Pierwsza piłka setowa została jednak obroniona. Później goście raz jeszcze mieli okazję na skończenie seta, ale i tym razem gospodarze wyszli cało z opresji. Na chwilę na placu gry pojawił się 15-latek z Akademii Talentów Maksymilian Granieczny, który wszedł do przyjęcia. W końcówce zafunkcjonował jastrzębski blok i po udanej akcji w tym elemencie kapitana zespołu Gladyra drugi set padł łupem 'Pomarańczowych'.

W trzecią odsłonę nasz zespół wszedł z dużym impetem. Świetnie pracował w bloku i ataku Wiśniewski. Efektowny blok Louatiego na Kevinie Klinkenbergu oznaczał rezultat 6:3. Za moment Francuz pewnie ograł suwalski blok i jastrzębianie mieli odskoczyli już na cztery punkty. Swoje na prawym skrzydle dołożył Bucki i efektem tego był rezultat 11:6. Z każdą kolejną akcją skutecznie miejscowi odbierali Ślepskowi ochotę do gry (14:8). Po przestrzelonym ataku przez Klinkenberga, wynik brzmiał 17:10. Jastrzębski Węgiel nie zwalniał tempa i po asie serwisowym Kampy prowadził 20:11. Piłki meczowe zapewnił gospodarzom asem serwisowym Gladyr (24:13), a seta i cały mecz zakończył autowy atak Walińskiego (25:13).

MVP meczu wybrany został Michał Gierżot

Skład Jastrzębskiego Węgla: Yacine Louati (12), Jurij Gładyr (8), Mohamed Al Hachdadi (3), Michał Gierżot (12), Łukasz Wiśniewski (11), Lukas Kampa (4), Jakub Popiwczak (libero) - Jakub Bucki (7), Grzegorz Kosok, Maksymilian Granieczny

Skład Ślepsk Malow Suwałki: Marcin Waliński (7), Cezary Sapinski (4), Bartłomiej Bołądź (16), Tomas Rousseaux (11), Łukasz Rudzewicz (4), Josua Tuaniga, Mateus Czunkiewicz (libero) - Patryk Szwaradzki, Jakkub Rohnka, Kevin Klinkenberg (1), Sebastian Warda, Kacper Gonciarz