RESOVIA WYGRYWA W JASTRZĘBIU-ZDROJU 29/12/2014

W ostatnim tegorocznym meczu siatkarze Jastrzębskiego Węgla doznali porażki, ulegając Asseco Resovii Rzeszów 0:3 (24:26, 20:25, 10:25).

Niedzielne spotkanie w Jastrzębiu-Zdroju zaczęło się od prowadzenia gości z Rzeszowa (1:4). Błędy Jochena Schoepsa, a następnie Nikołaja Penczewa w ataku spowodowały, że przewaga Resovii stopniała do jednego punktu. Świetna gra Damiana Wojtaszka w obronie oraz skuteczność Michała Łaski w ataku i na kontrze pozwoliła wyrównać straty (po 7). Blok na Penczewie dał jastrzębianom pierwsze prowadzenie w secie (8:7). Wicemistrzowie kraju mieli jeszcze przewagę przy stanie 12:11, ale wówczas jastrzębski zespół zaczął efektywnie finalizować kontrataki. Znakomicie radzili sobie zarówno skrzydłowi, jak i środkowi, których w bój posyłał Michal Masný. Po akcji Masnego z Krzysztofem Gierczyńskim zespoły zeszły na drugą przerwę techniczną przy rezultacie 16:13. Za chwilę jednak w polu serwisowym gości zameldował się Piotr Nowakowski, który kąśliwymi serwisami odwrócił wynik (16:17). To oznaczało przerwę na żądanie trenera Roberto Piazzy. Walka cios za cios trwała do stanu po 20. Potem jednak w pole serwisowe JW. powędrował Łasko i nasz zespół zyskał dwa punkty zapasu (22:20). Tym razem o czas poprosił trener Andrzej Kowal. Przerwa pomogła rywalom. Resovia odrobiła straty, a po bloku na kapitanie JW. zyskała pierwszego setbola (23:24). Nie wykorzystała pierwszej piłki setowej, natomiast sztuki tej dokonała za drugim razem, kiedy bezpośrednio z zagrywki punkt zdobył Nowakowski.

Pierwsze punkty dla jastrzębskiego zespołu w drugim secie zdobył Łasko, który najpierw skończył atak, a następnie zaserwował asa. W kolejnej fazie seta dobrze spisywali się nasi środkowi uruchamiani w ataku przez Masnego. Blok Guillaume Quesque’a na Schoepsie oznaczał pierwszą przerwę techniczną przy stanie 8:7 dla Pomarańczowych. Kolejny blok jastrzębian, tym razem Alena Pajenka na Marko Ivoviciu, dał gospodarzom dwupunktową przewagę (10:8). Za moment na prowadzenie wyszli nasi przeciwnicy przy zagrywce Schopsa. Nie oddali go do drugiej przerwy technicznej (13:16). Rzeszowianom wychodziło wszystko (Fabian Drzyzga utrzymał piłkę w boisku nawet zagraniem nogą), zaś naszej drużynie gra nie potrafiła się w zazębić (13:18). W żaden sposób nie mogli powstrzymać w ataku Schoepsa (14:20). Przy stanie 15:21 na placu gry pojawił się Konrad Formela, który zastąpił Quesque’a. Pierwsza piłkę setową rzeszowianie zyskali przy wyniku 18:24. Dwa razy Pomarańczowi zdołali się wybronić, ale trzecią szansę wykorzystał Rafał Buszek.

Gracze Asseco Resovii lepiej zaczęli również i trzecią partię. Na jej początku znakomicie prezentował się Nowakowski. Przy stanie 3:5 trener Piazza zmienił Francuza Quesque’a na Formelę. Młody przyjmujący Jastrzębskiego Węgla od razu zdobył punkt, skutecznie atakując po bloku (4:6). Od tego momentu nasi przeciwnicy dołożyli kolejno cztery „oczka”. Szkoleniowiec naszego zespołu reagował przerwą na żądanie, ale nie przyniosła ona zamierzonego skutku. Nasza gra rozsypała się całkowicie (5:13). Trener szukał ratunku w kolejnych zmianach (Dmytro Filippov za Masnego oraz Mateusz Malinowski za Łaskę), ale dystans punktowy dzielący oba zespoły był ogromny. Na drugiej przerwie technicznej wicemistrzowie Polski prowadzili dzięsięcioma punktami. Pomarańczowym trudno było znaleźć jakikolwiek punkt zaczepienia, natomiast rozpędzonym rzeszowianom wychodziło wszystko. Jednostronnego seta na korzyść Resovii zakończył Schoeps.

MVP meczu wybrany został Nikołaj Penczew

Skład Jastrzębskiego Węgla: Krzysztof Gierczyńki (8), Patryk Czarnowski (6), Michał Łasko (10), Guillaume Quesque (2), Alen Pajenk (5), Michal Masný (1), Damian Wojtaszek (libero) - Grzegorz Kosok, Mateusz Malinowski (2), Dmytro Filippov (1), Konrad Formela (2)

Skład Asseco Resovii Rzeszów: Nikołaj Penczew (15), Łukasz Perłowski (5), Jochen Schoeps (15), Marko Ivović (9), Piotr Nowakowski (7), Fabian Drzyzga (3), Krzysztof Ignaczak (libero) - Lukáš Ticháček, Rafał Buszek (1), Michał Żurek