PEWNA WYGRANA W ANKARZE 30/01/2020

W meczu IV kolejki Ligi Mistrzów Jastrzębski Węgiel pokonał na wyjeździe Halkbank Ankara 3:0 (25:18, 25:18, 15:15) i z jedenastoma punktami na koncie umocnił się na pozycji lidera grupy C.

Wczorajsze spotkanie w Ankarze rozpoczęło się od walki cios za cios. Dopiero wejście Tomasza Fornala w pole serwisowe dało naszej ekipie głębszy oddech (10:7). Na dystansie seta mocno w ofensywie włączył się Christian Fromm (13:8, 15:9), a Fornal również nie zwalniał tempa prezentując szeroki repertuar zagrań - czy to mocnych uderzeń czy 'kiwnięć' (19:12). Pomimo tego, że później nasi rywale dobrze popracowali blokiem, to nasz zespół wyszedł zwycięsko z premierowej partii.

Druga część meczu zaczęła się od udanych akcji naszych środkowych - Grahama Vigrassa oraz Jurija Gładyra. Za sprawą kanadyjskiego środkowego i wyróżniającego się od początku meczu Fornala jastrzębianie odskoczyli przeciwnikom na trzy 'oczka' (9:6), ale gospodarze dzięki skutecznemu Mehmetowi Kantarcioglu doszli nas zespół punktowo. Przemyślane 'kiwki' Fornala uspokoiły nieco sytuację, a potem ankarczycy sami się pogrążyli popełniając serię błędów w ataku. I najwięcej na sumieniu miał efektywny wcześniej Kantarcioglu (18:13). Pomarańczowi bez większych kłopotów utrzymali bezpieczną przewagę i pewnie rozstrzygnęli seta na swoją korzyść.

W trzeciego patię nasza drużyna od razu weszła od mocnego uderzenia (5:1). Turcy próbowali odpowiedzieć (5:4), ale sekwencja akcji, w których: Lukas Kampa zablokował Dmitrija Bahova, Michał Szalacha (na placu gry od początku trzeciego seta) popisał się blokiem, a koncertowo grający MBP tego spotkania Christian Fromm dołożył asa, złożyły się na wynik 10:5. Nasza ekipa śmiało kroczyła po wygraną w secie (13:8, 17:8). Przy stanie 18:10 trener Slobodan Kovać wpuścił na plac gry zmienników: Jakuba Buckiego, Arturo Iglesiasa, Pawła Ruska oraz Dominika Depowskiego. Ostatni z wymienionych z miejsca popisał się asem serwisowym! Jastrzębski Węgiel zupełnie zdominował turecki zespół i po akcji bohatera z Kazania, Buckiego, zamknął spotkanie w trzech setach.

Skład Jastrzębskiego Węgla: Tomasz Fornal (11), Graham Vigrass (5), Dawid Konarski (11), Christian Froom (17), Jurij Gładyr (4), Lukas Kampa (4), Jakub Popiwczak (libero) - Arturo Iglasias, Jakub Bucki (2), Michał Szalacha (2), Dominik Depowski (2), Rafał Rusek (libero)

Skład Halkbank Ankara: Hakki Capkinoglu (5), Mehmed Kantarcioglu (7), Dmitrij Bachow (8), Faik Samed Güneş (5), Georgi Seganow, Efe Bayram (2), Volkan Döne (libero) - Hasan